• MOTYLKI

        • MOTYLKI

          KONTAKT Z NAUCZYCIELKAMI:

          P. EWA -  ewcia_1991@wp.pl


          S. EMILIANA -  tel. 663 437 910


           P. EWA   TYDZIEŃ 25-29.05.2020

          DZIEŃ DZIECKA


          Grupa „Motylki”

          PIĄTEK  - 29.05.2020r. – temat dnia: „Mój Dzień Dziecka”

           

          • „Hop, siup, dana, dana”  ‒ zabawa ruchowa.

          Muzyka i ruchy: https://www.youtube.com/watch?v=TrgP66-KFHA

           

          •  „Daty” -  przyporządkowanie dni odpowiednim zdjęciom (Załącznik 1: strona 3).

          Dziecko ogląda daty i zdjęcia z załącznika. Jego zadaniem jest odgadnąć, co wspólnego mają ze sobą wszystkie daty. Wskazuje datę, która jest datą Dnia Dziecka. Przyporządkowuje inne daty zdjęciom i nazywa święta obchodzone w tych dniach. Rodzic pyta dziecko, czy wie, dlaczego obchodzony jest Dzień Dziecka, na pamiątkę jakiego wydarzenia? (na pamiątkę uchwalenia Deklaracji Praw Dziecka, o których wczoraj była mowa).

           

          • „Dzieci w trudnej sytuacji” -  rozmowa o dzieciach na świecie będących w trudnej sytuacji (Załącznik 2: strona 4).

          Rodzic pokazuje dziecku zdjęcia z załącznika i pyta: Dlaczego nie wszystkie dzieci na świecie są szczęśliwe w Dniu Dziecka? Co może powodować taki stan? (należy wspomnieć o dzieciach samotnych, bez rodziców, biednych, głodnych, w trudnej sytuacji życiowej, pracujących).

           

          • „Dzień dziecka na świecie” -  omówienie sposobów obchodzenia Dnia Dziecka na świecie (Załącznik 3: strona 5).

          Dziecko ogląda z załącznika daty, nazwy państw i zdjęcia przedstawiające sposoby obchodzenia Dnia Dziecka. Po odczytaniu przez rodzica każdej z poniższych informacji dziecko wybiera odpowiedni podpis, zdjęcie i datę. W razie potrzeby można dziecku pomóc w dopasowaniu informacji.

           

          - Polska: 1 czerwca – bardzo często lekcje i zajęcia są odwołane, w placówkach organizuje się pikniki i festyny, dzieci dostają drobne prezenty i łakocie.

          - Turcja: 23 kwietnia – Dzień Dziecka przypada tego samego dnia co Święto Niepodległości. W tym dniu dzieci odbywają wycieczki do tureckiego parlamentu.

          - Francja i Włochy: 6 stycznia- rodzinne święto, wspólna kolacja z rodziną, spożywanie ciasta z wróżbą. Dzieci otrzymują koronę króla i królowej.

          - Meksyk: 30 kwietnia – Dzień Małych Mułów obchodzony podczas Bożego Ciała. Dzieci biorą udział w procesji, w festynach, rozbijają piniatę – kulę wypełnioną słodyczami i zabawkami.

           

          • „Kącik grafomotoryczny” – karta pracy (plac zabaw karty 4, kartka – 28 cała lub Załącznik 4 i 5 strona 6 i 7).

           

          • „Marsz z przysiadami” – zabawa ruchowa.

          Dziecko maszeruje po pokoju. Na hasło: „Hej!” dziecko wykonuje przysiad, po czym maszeruje dalej.


           

          Grupa „Motylki”

          CZWARTEK  - 28.05.2020r. – temat dnia „Prawa dziecka”

           

          • „Sznurkowe kwiaty” – zabawa.

          Przygotuj stare czasopismo, kartki, farby plakatowe, miseczkę i sznurek długości około 20-30 cm. Złóż kartkę na pół. Poproś dziecko, aby cały sznurek zamoczyło w farbie (w miseczce), a następnie ułożyło na połowie kartki – jeden koniec sznurka musi wystawać poza kartkę, reszta sznurka może być ułożona dowolnie – im więcej zawijasów, tym lepiej. Sznurek przykryj drugą połową kartki i całość włóż między strony czasopisma. Poproś dziecko, aby pociągnęło za koniec sznurka i wyciągnęło go z kartki. Odszukajcie kartkę i zobaczcie, jaki wzór powstał. Możecie w ten sposób przygotować całą stronę kolorowych sznurkowych kwiatów.

           

          • „Złap mnie, jeśli potrafisz” – zabawa ruchowa.

          Dziecko stoi przodem do ściany. Dziecko najpierw odbija piłkę od ściany i ją łapie. Następnie robi dodatkowe zadanie przed złapaniem piłki, np. klasnąć, podskoczyć, złapać się za głowę, dotknąć kolan, skrzyżować ręce na klatce piersiowej itp.

           

          • „Unicef” -  zapoznanie dziecka z logo i działalnością UNICEF-u (Załącznik 1: strona 5).

          Rodzic pokazuje dziecko logo Unicef-u. Pyta dziecko: co jest na obrazku? Czy wiesz, do jakiej organizacji należy ten obrazek? Czym zajmuje się Unicef? Jak można wspierać tę organizację? Rodzic opowiada dziecku o działalności Unicef-u. Następnie przechodzi do rozmowy o prawach i obowiązkach. Pyta: Co to są prawa? Czym różnią się prawa od obowiązków? Czy dzieci też mają prawa i obowiązki? Jakie?

           

          • „Prawa dziecka” – zapoznanie z prawami dziecka (Załącznik 2: strona 6-7).

          Dziecko ogląda obrazki z załącznika i próbuje odgadnąć pokazane na nim prawo.

           

          •  „Zabawa z piłką” – zabawa w dokończenie zdania.

          Dziecko i rodzic siadają naprzeciw siebie na podłodze. Rodzic turla do dziecka piłkę podając początek zdania (np. Mam prawo do…, Nie mam prawa do…), a dziecko kończy zdanie.

           

          • „Piłka parzy” – zabawa ruchowa.

          Dziecko siada na podłodze z wyprostowanymi nogami i podpiera się rękami. Rodzic turla piłkę, a zadaniem dziecka jest jak najszybciej podnieść nogi, aby piłka poturlała się dalej.

           

          • Uczta u motylków” -  wysłuchanie opowiadania A. Filipkowskiej, po przeczytaniu rozmowa na temat opowiadania (Jak wyglądali Kerim i Jasira? Jakie zabawy zaproponowały dzieci nowej koleżance i nowemu koledze? Co było na rysunkach Julii i Jasiry? Co zdziwiło Julkę na rysunku Jasiry?).

          „Uczta u motylków”

          Agnieszka Filipkowska

          Kerim i Jasira pojawili się w grupie Motylków kilka dni temu. Dzieci przyglądały im się z uwagą, bo wyglądali trochę inaczej i na początku niewiele mówili. Oboje mieli trochę ciemniejszą skórę, a ich czarne oczy patrzyły na innych badawczo i trochę nieufnie. Dziewczynka nosiła na głowie kolorową chustę, której nie zdejmowała nawet w budynku. Chłopiec był trochę starszy od siostry i dużo wyższy od pozostałych przedszkolaków, ale na razie pani dyrektor zdecydowała, że lepiej będzie nie rozdzielać rodzeństwa i przyjęła oboje do tej samej grupy.

           – Chcecie może poukładać puzzle? – pierwsza zagadnęła ich Julka, która jeszcze nie tak dawno sama była nowa w grupie Motylków i pamiętała, jak bardzo się wtedy denerwowała.

          Na śniadej twarzy Jasiry pojawił się nieśmiały uśmiech. Skinęła głową i dała się nowej koleżance poprowadzić do stolika z rozsypaną układanką. Dziewczynka uwielbiała układać puzzle. Ten moment, kiedy z zupełnego bałaganu zaczynał się nagle wyłaniać piękny obrazek i okazywało się, że wszystkie elementy idealnie do siebie pasują, napawał ją wielkim spokojem. W prawdziwym życiu nie zawsze było tak łatwo...

          – Ale jesteś szybka! – zawołała zachwycona Julka wpatrzona w zręczne palce Jasiry. – Nieźle! Już zrobiłaś prawie cały zamek!

          – Jeszcze niebo... i liście... – powiedziała skupiona na pracy dziewczynka. – I już.

          – Ja też już prawie skończyłam, zobacz – pochwaliła się Julka. – A wiesz, mamy tu też takie puste puzzle, na których można samemu narysować obrazek i potem go układać. Chcesz?

          Czarnooka koleżanka skinęła głową, po czym obie udały się w kierunku szuflad z przyborami plastycznymi. Dziewczynki wymyśliły, że każda z nich narysuje swoją rodzinę, a potem wymienią się puzzlowymi rysunkami i zobaczą, która szybciej go ułoży.

          Tymczasem chłopcy bawili się w drugim końcu sali. W ruch poszły gumowe dinozaury, które wydawały z siebie przeraźliwe odgłosy. Kerim był zachwycony zgromadzonym w przedszkolu zbiorem prehistorycznych gadów. Dotychczas widział je w książkach i na kartach, które zbierał od kilku miesięcy. Ale takie zabawki to zupełnie coś innego! Rozpoznał wśród nich pterodaktyla i brontozaura. Był nawet nieduży, zielony model diplodoka i lekko zużyty tyranozaur. Lubił te skomplikowane nazwy. Nazywanie dzikich bestii pomagało mu pokonać strach przed nimi.

          – Wrrrau! – ryczały potwory w rękach rozbawionych chłopców, którzy, choć widzieli się pierwszy raz w życiu, potrafili się razem świetnie bawić.

          – Ach, ci chłopcy, zawsze robią tyle hałasu! – skomentowała Julka zajęta szkicowaniem szczupłej sylwetki swojego taty. – Ja już prawie skończyłam, a ty?

          Jasira potrząsnęła przecząco głową. Spojrzała na rysunek koleżanki, na którym byli tylko Julka i jej rodzice. Wszyscy troje jechali na rowerach przez park. A na jej układance pojawiło się już sześć osób: mama, tata, ona, trójka jej rodzeństwa i to wciąż nie była cała rodzina. Jeszcze przecież trzeba narysować małego Alima i babcię Hanę.

          – O, macie piknik! – zawołała Julka, patrząc na narysowaną przez Jasirę rodzinę siedzącą wokół dużego koca zastawionego jedzeniem.

          – To nie piknik – sprostowała dziewczynka. – To nasz normalny obiad, w domu.

          – A gdzie stół i krzesła?

          – Nie ma. Siedzimy na podłodze – wyjaśniła Jasira.

          – Ale wam fajnie! Na mnie mama by krzyczała, że nie siedzę przy stole i kruszę na podłogę. To niesprawiedliwe! – oceniła Julka. – I jeszcze w dodatku macie naleśniki...

          – To nie są naleśniki, to pita. Taki arabski chleb. Maczamy go w hummusie albo oliwie – oczy Jasiry zalśniły na myśl o pysznym jedzeniu w gronie najbliższych. – A może pobawimy się w dom i pokażę ci, jak to u nas wygląda? – zaproponowała.

           – Super pomysł! – ucieszyła się Julka. – Ale chyba będziemy potrzebowały więcej osób, bo twoja rodzina jest taka duża.

          Znalezienie chętnych do zabawy na szczęście wcale nie było trudne. Dywanik w kąciku kulinarnym wkrótce zapełnił się plastikowymi talerzami oraz szmacianymi warzy wami i owocami. Siedzące dookoła dzieci wzajemnie częstowały się zabawkowymi potrawami. Także wielbiciele dinozaurów dołączyli do tej uczty i nawet dla ich pupili znalazły się jakieś smaczne kąski.

           – Kochana, ta pieczeń jest doprawdy wyborna! – Tereska z wdziękiem naśladowała swoją ciocię, pochłaniając niewidzialne danie.

          – Spróbuj musu jabłkowego! Po prostu delicja! – zachwycała się Kasia.

          – Chyba raczej delicja... – poprawiła ją Julka.

          – Hmm... naleśniki z lodami z marchewki i kalafiora! Pychotka! – wygłupiał się Julek.

          – I do tego sos mrówkowy! – wtórował mu Kerim.

          Wspólna biesiada trwała do czasu, aż pani Małgosia, roznosząca w przedszkolu obiady, zaprosiła dzieci do stołu na prawdziwy posiłek. Ale tak naprawdę nawet wtedy nie przerwano zabaw y w nadawanie potrawom śmiesznych nazw. Pani Marta patrzyła z rozrzewnieniem na to, jak dzieci potrafią się razem świetnie bawić, nawet gdy są tak różne i pochodzą z różnych stron świata. Pomyślała, że nazwa Motylki tak bardzo pasuje do jej grupy. Tyle tu różnych barw i wszystkie do siebie doskonale pasują!

          Mamy różny kolor skóry i inne zwyczaje,

          Lecz w zabawie ta odmienność nieważną się staje.

          Ty masz piegi, on ma loki, ja mam skośne oczy.

          Gdy mnie poznasz, sam dostrzeżesz, jak wiele nas łączy.


           

          Grupa „Motylki”

          ŚRODA  - 27.05.2020r. – temat dnia: „Dzieci z różnych stron świata”

           

          • „Smaczne potwory” – zabawa.

          Przygotuj dowolne owoce i warzywa (gotowe do spożycia). Poproś, aby dziecko podało ich nazwy, przeliczyło je, powiedziało, których owoców i warzyw jest więcej, a których mniej. Zachęć dziecko do obierania, krojenia (za pomocą bezpiecznego noża) i układania z cząstek warzyw i owoców smacznych potworów. Wspólnie wymyślcie historię o każdym potworze, a na koniec zabawy zachęć dziecko do jego zjedzenia. Możecie się pobawić w rozpoznawanie warzyw, z których składa się smaczny potwór na podstawie węchu i smaku.

           

          • „Dzieci świata” -  wysłuchanie wiersza W. Fabera, po przeczytaniu wiersza rozmowa na temat jego treści (Z jakich stron świata pochodziły dzieci z wiersza? Z czego śmiały się afrykańskie dzieci? W co nie uwierzyli Eskimosi? Co łączy wszystkie dzieci na świecie?), następnie dziecko odszukuje na zdjęciach dzieci występujące w wierszu i z pomocą rodzica wskazuje miejsce jego zamieszkania na mapie świata. Potem może nazwać pozostałe dzieci z różnych stron świata i spróbować wskazać ich miejsce zamieszkania na mapie świata. (Załącznik 1 i 2: strona 4-6 i 7).

           

          „Dzieci świata”

          Wincenty Faber

           

          W Afryce w szkole na lekcji

          Śmiała się dzieci gromada,

          Gdy im mówił malutki Gwinejczyk,

          Że gdzieś na świecie śnieg pada.

          A jego rówieśnik Eskimos,

          Ten w szkole w chłodnej Grenlandii,

          Nie uwierzył, że są na świecie

          Gorące pustynie i palmy.

          Afryki, ani Grenlandii

          My także jak dotąd nie znamy,

          A jednak wierzymy w lodowce,

          W gorące pustynie, w banany.

          I dzieciom z całego świata,

          chcemy ręce uścisnąć mocno

          i wierzymy, że dzielni z nich ludzie,

          jak i z nas samych wyrosną.

           

          • „Dzieci na świecie” -  omówienie strojów dzieci z różnych stron świata (Załącznik 1: strona 4-6).

          Rodzic prosi, aby dziecko przyjrzało się strojom dzieci z poprzedniego zadania i opisało stroje dzieci z różnych stron świata.

           

          • „Zgadnij, kogo mam na myśli” -  opisywanie zdjęć dzieci i odgadywanie, o które chodzi.

          Rodzic opisuje jedno ze zdjęć z załącznika 1, zadaniem dziecka jest jak najszybciej odgadnąć, o które dzieci chodzi.

           

          • „Muzyka świata” -  wysłuchanie muzyki z różnych stron świata.

          Rodzic włącza muzykę z różnych stron świata, a zadaniem dziecka jest dobrać zdjęcie dziecka z załącznika 1 do usłyszanej muzyki.

          Muzyka Eskimosów: https://www.youtube.com/watch?v=v6VgNcG5VcI

          Muzyka Afrykańska: https://www.youtube.com/watch?v=Ms6JlVD8kJ4

          Muzyka Meksykańska: https://www.youtube.com/watch?v=jQy2MvTr8Ek

          Muzyka hinduska: https://www.youtube.com/watch?v=vTIIMJ9tUc8

          Muzyka japońska: https://www.youtube.com/watch?v=OpEfxcPMYVo

          Muzyka australijska: https://www.youtube.com/watch?v=VlNdIB9Rtb8

           

          • „Dzieci z różnych stron świata” – karta pracy (plac zabaw karty 4, kartka – 27 cała lub Załącznik 3 i 4 strona 8 i 9).

           

          •  „Indianin” -  wykonanie pracy plastyczno-technicznej.

          Potrzebne będzie: rolka po papierze toaletowym, farby lub wycinanki, mazaki, piórka lub wycinanki, klej.

          Rolkę po papierze toaletowym pomalować farbami lub wykleić wycinankami w taki sposób, aby był tułów i twarz. na górze głowy i na szyi namalować lub przykleić cienki pasek imitujący opaskę. narysować oczy, usta, nos i szlaczki na opaskach. Zrobić piórka z wycinanki lub gotowe piórka przykleić na górze tworząc pióropusz.

           

           

           


          Grupa „Motylki”

           

           

          WTOREK  -  26.05.2020r. – temat dnia: „Jesteśmy dziećmi”

           

          • „Opowiedz mi historię” – zabawa.

          Przygotuj kilka niewielkich kamieni. Na każdym z nich wspólnie z dzieckiem narysuj lub nalep jeden symbol, np. uśmiech, gwiazdę, serce, wybrane zwierzę lub przedmiot. Przykryj kamienie chustą i poproś dziecko o wylosowanie jednego. Następnie – w zależności od wieku i możliwości dziecka – poproś o ułożenie zdania lub historyjki z nazwą symbolu na kamieniu. Możesz poprosić o wyklaskanie sylab w nazwie danego symbolu, podanie pierwszej lub ostatniej głoski. Możecie się bawić w zgadywanki – osoba, która wylosuje symbol musi go opisać, a druga osoba musi go odgadnąć.

           

          • „Różnice”– zabawa z piłką.

          Dziecko z rodzicem siadają na podłodze naprzeciwko siebie. Rodzic turla piłkę do dziecka podając wyraz określający człowieka, a dziecko podaje wyraz przeciwstawny do usłyszanego od rodzica, np. wysoki-niski, mały-duży, chudy-gruby.

           

          • „Szczur” – zabawa ruchowa.

          Potrzebna będzie skakanka/kij od szczotki. zabawa polega na tym, że rodzic trzyma przyrząd nisko, nad ziemią i kręci się wokół własnej osi. Zadaniem dziecka jest przeskakiwać nad zbliżającą się przeszkodą.

           

          • „Moje zainteresowania” – karta pracy (plac zabaw karty 4, kartka – 26 cała lub Załącznik 1 i 2 strona 2 i 3).

           

          • „Znajdź osoby które lubią to co ty” -  szukanie osób, mających podobne zainteresowania.

          Dziecko szuka wśród domowników osoby, które tak samo jak ono lubi narysowaną potrawę, kolor, zwierzę, sport itd. (nawiązując do uzupełnionej wcześniej karty pracy).

           

          • „Portret”-  zabawa plastyczna, dorysowanie drugiej połówki swojego portretu.

          Dziecko otrzymuje połowę wydruku swojego zdjęcia. Drugą połowę zdjęcia dorysowują sami. Jeśli nie ma możliwości wydrukowania zdjęcia, portret można wykonać na komputerze w programie graficznym (np. paint). Można wtedy pokazać i wytłumaczyć, jak wykonać portret wykorzystując ten program.


           

          Grupa „Motylki”

           

          TEMAT TYGODNIA: Dzień Dziecka

           

          PONIEDZIAŁEK  -  25.05.2020r. – temat dnia: „Wszystkie dzieci nasze są”

           

          • „Kolorowe kamienie” – zabawa.

          Podczas spaceru poproś dziecko, aby poszukało kilku kamieni (najlepiej gładkich, wielkości połowy dłoni dziecka). Po powrocie do domu zachęć dziecko do pokolorowania kamieni kredkami świecowymi, pastelami olejnymi lub pomalowania farbami plakatowymi. Zachęć do tworzenia na kamieniach kolorowych wzorów. Możecie wspólnie zastanowić się, co przypomina Wam kamień (np. głowę dinozaura) i dorysować na kamieniu odpowiednie szczegóły (np. zęby, oczy i nos). Starsze dzieci mogą narysować na kamieniach poznane litery i bawić się w układanie kamiennych wyrazów.

           

          • „Co mam podobnego?” -  zabawa.

          Dziecko przygląda się wszystkim osobom, które są w domu – rodzicom, rodzeństwu, dziadkom. Odnajduje w wyglądzie jednego z rodziców trzy elementy, które mają podobne (mogą być to także elementy ubrania). Następnie znajduje elementy wspólne z innymi członkami rodziny:

          Jestem podobna do mamy/taty/siostry/brata/babci/dziadka, ponieważ…

           

          • „Zgadnij kto to?” -  zabawa z zadawaniem pytań.

          Dziecko wybiera jedną osobę znajdującą się w domu i nie mówi, kogo wybrała. Zadaniem rodzica jest zadawanie pytań, na które można tylko odpowiedzieć „tak” lub „nie”, np. Czy to dziewczynka? Czy ma na sobie spodnie? Czy ma długie włosy? Po odgadnięciu następuje zamiana ról – rodzic wybiera osobę, a dziecko zadaję pytania.

           

          • „Inni, a jednak tacy sami” -  eksperyment z jajkami.

          Rodzic pokazuje dziecku jajka o różnych kolorach skorupki, wielkości. Rodzic pyta dziecko: Co się kryje w jajku? Czy mimo różnego wyglądu zewnętrznego w środku jajka są podobne? Dziecko wypowiada się. Rodzic wraz z dzieckiem rozbijają jajka do oddzielnych misek/talerzy – odkrywają, że każde w środku ma to samo: żółtko i białko. Rodzic odnosi to do wyglądu zewnętrznego ludzi – mimo różnic w wyglądzie wszystkie dzieci są podobne.

           

          •  „Dzieci” – karta pracy (plac zabaw karty 4, kartka – 25 cała lub Załącznik 1 i 2 strona 3 i 4).

           

          • „W świecie dzieci” -  wspólna praca plastyczna.

          Potrzebne będzie: duży arkusz papieru, farby, kredki.

          Wspólnym zadaniem dziecka i rodzica (w pracy plastycznej może wziąć udział cała rodzina) jest namalowanie łąki. Arkusz papieru należy podzielić na części poprzez narysowanie na arkuszu kreski wyznaczającej pole, na którym każda osoba będzie mogła narysować swój kawałek łąki.

           



          P. EWA   TYDZIEŃ 18-22.05.2020

          TEMAT : Święto Mamy i Taty

          Publiczne Przedszkole w Maciejowicach - Tematy kompleksowe na ... 


           181528_Plac_zabaw_Pieciolatek_Cz.4_Karty_pracy_19a-24b.pdf


          5. Piatek_22.05_MOTYLKI.pdf 


          4. Czwartek_21.05_MOTYLKI.pdf 


          3. Sroda_20.05_MOTYLKI.pdf 


          2. Wtorek_19.05_MOTYLKI.pdf 


          1. Poniedzialek_27.04_MOTYLKI.pdf


          P. EWA   TYDZIEŃ 11-15.05.2020 

          TEMAT TYGODNIA: W krainie muzyki

          Przedszkole im. Kubusia Puchatka w Przechlewie


          Plac_zabaw_Pieciolatek_Cz.4_Karty_pracy_10-18_(1).pdf


          5. piatek_15.05_MOTYLKI.pdf


          4. Czwartek_14.05_MOTYLKI.pdf 


          3. Sroda_13.05_MOTYLKI.pdf


          2. Wtorek_12.05_MOTYLKI.pdf

          1. Poniedzialek_11.05_MOTYLKI.pdf


           

    • Kontakty

      • Przedszkole Sióstr Misjonarek Świętej Rodziny im. bł. Bolesławy Lament
      • tel. 698-796-656
      • PRZEDSZKOLE/ s. DYREKTOR tel. 698-796-656 NAUCZYCIELKI tel. 600-699-928
      • ul. Dobra 1 A 15-034 BIAŁYSTOK Poland
      • http://przedszkole-misjonarki.edupage.org/ https://www.facebook.com/Przedszkole.Siostr.Misjonarek.Swietej.Rodziny/
      • 9662088694
      • S. PATRYCJA EWA KRASOWSKA
      • Małgorzata Kasiuk ksiegowosc.przedszkole.dobra@wp.pl
  • Galeria zdjęć

      brak danych